Geleceğin dergisi

CrunchPad vardı sonradan Joo Joo’ya dönüştü, halen söylentileri dolaşan Apple Tablet var, Time Inc’ın tablet dergisi var. Wired Magazine ve hatta Sports Illustrated dijital dergi okuyucularını gösterdiler.

YouTube Preview Image

Şimdi ise Popular Science’ın yayıncısı Bonnier’in araştırma geliştirme departmanı  ve İngiliz tasarım firması BERG, Mag+ adlı dijital dergi prototipini yapmışlar.

Elektronik dergi aslında pek yeni bir şey değil, bir çok yayıncı Zinio, Ceros, ve Türkiye’de eMecmua gibi teknoloji sağlayıcılar üzerinden yayımlanıyor. Öyleyse bu demolar neden an itibariyle erişebildiğimiz şeylerden bu kadar farklı görünüyorlar? Mevcut e-dergi platformlarının sorunu, basılı yayından biraz fazlası olan dijital simülasyonlar olmalarıdır.

Elbette mevcut e-dergilerin yetersizliklerinin üretimlerinin zor olması gibi başka sebepleri de vardır. Tek yönlü bir ortam olan baskı için yapılmış mizanpajı, metin, imaj ve videonun karışımı interaktif ortama taşımak aslında pek kolay değildir.

Basılı iş için olan tasarım kuralların yerine yenileri uygulanmak zorundadır. Dergi tasarımı yıllardır gelişmektedir, bir dergiyi elinize aldığınız anda ne yapacağınızı bilirsiniz – cazip görselli bir kapak ve en ilginç içerikleri tanıtan kapak yazıları, içeriklerin listesi, editöryal içeriğe karıştırılmış reklamlar, ardışık olarak devam eden çok sayfalı içerikler vb.

Condé Nast ve Time Inc’in videolarında gösterilen e-dergiler dergi içeriğini tamamen farklı bir yöntem ile sunmakta. Çoğu okuyucu okumadan önce e-dergiyi nasıl kullanacağını öğrenmek istemeyecektir.

İşte tam burada yukarıda bahsettiğim Bonnier ve BERG’in hazırladığı Mag+ konsepti sorunları çözüyor. Sports Illustrated ve Bonnier/BERG videoları arasında bir çok fark var, biri üzerinde düşünülmüş tasarımsal yaklaşım sergilerken diğeri pek düşünülmeden acemice yapılmış.

Söyle de ifade edebiliriz; Mag+ örneği deneyimi geliştirmeye odaklanmışken Time geliri korumaya odaklanmış. Elbette para kazanmadan hiç bir iş yürümez diyerek Time’ın konseptinin daha doğru olduğunu söyleyebilirsiniz ama para kazanmaya ulaşan en iyi yol kullanıcı ve kullanıcı deneyimi üzerinde çok iyi düşünmekten geçer.

2009.12.17magpl
Screen-shot-2009-12-17-at-11.53.25

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>